V súčasnosti je mladý človek rád, keď sa vôbec osamostatní a „vyletí z rodného hniezda“. Väčšinou sa obzerá po malom byte, a to i kvôli obmedzenému rozpočtu. Malý priestor možno tiež nazvať domovom a zariadiť si ho tak, že bude úžasným miestom pre život i relax. Ako na to?

Zóny patria aj do garsónky
Dôležité je myslieť na to, že pri zariaďovaní bytu, ktorý má možno len pár metrov štvorcových, treba viac plánovať a ísť naozaj do detailov ako pri byte väčšom. Každý centimeter je naozaj vzácny. Menší priestor však zároveň znamená nižšie náklady na bývanie, vrátane energií a údržby, čo je ideálne najmä pre jednotlivcov alebo mladé páry. Okrem toho ich jednoduchšie zariadenie a upratovanie šetria čas aj peniaze.
Aj ten najmenší byt by sa mal rozdeliť na najzákladnejšie zóny, a tými sú zóna denná a nočná. Tá nočná môže byť pomerne skromná. Keďže je určená na spánok a relax, patrí sem predovšetkým posteľ a pridanie ďalšieho nábytku už závisí od parametrov daného priestoru.
Časť určená na spánok by mala byť od dennej zóny aspoň trochu vizuálne oddelená, a to hoci aj závesom, zásuvným systémom alebo policovým regálom. Ideálne je, keď je zóna spánku umiestnená čo najďalej od vstupných dvier.
Určite nám dáte za pravdu, že ani v tom najmenšom byte nesmie chýbať kávovar. Do malej kuchyne sa hodí napríklad pákový alebo na kapsle – pozrite si tieto tipy, ako vybrať najlepší kávovar aj do toho najmenšieho bytu.
Skladací a rozkladací nábytok budete potrebovať
Denná časť by mala byť rozmernejšia a zahŕňať predovšetkým kuchyňu, stôl so stoličkami, ale môže tu byť aj pracovný kút aj výraznejšia obývačková zóna. Vizuálne oddelenie nočnej a dennej časti garsónky zabezpečuje lepšiu psychohygienu a taktiež dáva bytu akúsi vnútornú logiku a budí tak oveľa lepší dojem, ako keď je posteľ viditeľná napríklad už hneď pri otvorení vchodových dvier.
Pri zariaďovaní garsónky je dôležité myslieť na flexibilitu priestoru. Užitočným riešením je preto skladací a rozkladací nábytok, ktorý umožňuje jednoduché prispôsobenie bytu podľa aktuálnych potrieb. Skvelou voľbou je napríklad výklopná posteľ, ktorá sa cez deň ukryje v stene alebo v skrini a ponechá tak viac priestoru na pohyb.
Všetko praktické, čo potrebujete do svojej novej garsónky nakúpiť, nájdete aj online. Pozrite si napríklad Aliexpress v slovenčine, kde nájdete naozaj široký sortiment každého druhu za skvelé ceny.
Úložné priestory sú základ
Pri vybavovaní garsónky nábytkom treba rešpektovať obmedzený priestor a zbytočne ho nezahlcovať napríklad veľkými kusmi nábytku z masívu. Vsadiť by ste mali na vizuálne odľahčené kúsky, napríklad sklenené stolíky či poličky, priehľadné plastové stoličky, subtílny nábytok.
Celkovo by malý byt nemal pôsobiť prepchatým dojmom, je vhodné zachovať akúsi vzdušnosť a prehľadnosť, aby sa v takomto byte človek necítil stiesnene. Pri malých bytoch platí zásada, že všetko nadbytočné a nepotrebné musí ísť jednoducho preč. Poriadok treba, samozrejme, zachovávať aj pri rozmernejšom bývaní, ale pri garsónkach je to priam nutnosť a každá potrebná vec musí mať to svoje miestečko.
Aby však mala každá vec svoje miesto, musí mať v prvom rade adekvátny priestor. V malom byte najlepšie taký, ktorý je skrytý pohľadu, pokiaľ nejde vyložene o vec určenú na vystavovanie a zútulnenie bytu. Úložné priestory je dobré ťahať do výšky. Využite vstavané skrine, prípadne skrinky v kuchyni, ktoré budú mať výšku až k stropu, aby využili svoj úložný potenciál. Deky a vankúše umiestnite do taburetky, za čelom postele zasa môžete mať vysúvaciu knižnicu a sezónne veci zas viete umiestniť do prípadného dreveného pódia.