Aviváž nemusí byť iba kvôli vôni - sedem tipov na jej rôznorodé využitie v domácnosti

Aviváž nemusí byť iba kvôli vôni – sedem tipov na jej rôznorodé využitie v domácnosti

Aviváž používame primárne na bielizeň pri praní, ale premasťujúce látky, ktoré obsahuje, sa dajú využiť aj úplne nečakaným spôsobom. Možno vám uľahčia život nasledujúce geniálne triky, ktoré tento zmäkčujúci a rozvoniavajúci prostriedok umožňuje!

Aviváž nemusí byť iba kvôli vôni - sedem tipov na jej rôznorodé využitie v domácnosti
(zdroj: unsplash.com)

Na dlážku aj obrazovky

Aj vy bojujete so statickou elektrinou, keď sa snažíte poutierať televízne alebo počítačové obrazovky, no zákerný prach sa stále vracia a vracia späť? Je tomu koniec! Namočte handričku do vody s avivážou a pretrite takýto povrch ešte raz. V boji so statickou elektrinou je aviváž tým najlepším pomocníkom! Použiť ju môžete dokonca aj pri umývaní podlahy. Najmä pri plávajúcich podlahách a podlahách z PVC sú jej účinky doslova rozžiarujúce. Dodá im lesk a vášmu obydliu tiež príjemnú vôňu. Dajte si však pozor, aby ste ju nepoužívali na chemicky neošetrené prírodné drevené podlahy. Stačí iba do vedra s teplou vodou namiesto prípravku na umývanie podláh pridať trochu aviváže a umyť, ako zvyčajne.

Pripáleným nádobám je koniec!

Ani ďalšie využitie aviváže nebude úplne klasické. Môže sa z nej totiž stať vynikajúci pomocník, ak sa práve chystáte strhávať tapety. Pridajte jednu dávku do litra vody a špongiou takýto roztok naneste na tapety, ktoré chcete odstrániť. Keď roztokom nasiaknu, môžete ich pohodlne zoškrabať. A teraz asi to najlepšie využitie, ktoré ocení každá zúfalá gazdinka: zasa sa vám pripálilo dno na hrnci? Zabudnite na nekonečné hodiny namáčania a drhnutia drôtenými kefami, ktoré vo výsledku iba poškodia povrch hrnca a odoberú vám zbytočnú energiu. Nalejte do pripálenej nádoby trochu vody a pridajte do nej aj trochu aviváže. Po cca hodine pôjdu pripálené zvyšky dolu naozaj ľahko. Pomôcť si môžete aj pri zasekávajúcom sa zipse – pretrite ho nezriedenou avivážou (najmä bežec) a po chvíli by to už opäť malo ísť ako po masle.

Aviváž na štetce – prečo nie

Ak vás doma kope koberec, na vine je opäť len statická energia. Do 2,5 litra vody preto pridajte šálku aviváže a takýto roztok nalejte do rozprašovača, aby ste ho mohli na koberec nastriekať. Nesmiete ho však zamokriť príliš, aby sa nepoškodil jeho spodok. Najlepšie je urobiť to večer, aby do rána pekne vyschol a neprekážal pri pohybovaní sa po byte alebo dome. Pre maliarov máme zasa tip na zatvrdnuté štetce. Ak ich po umytí od farby umyjete aj trochou aviváže, budú mať jemné vlákna ako tie práve kúpené a určite vám tak skoro nezatvrdnú. Avivážou zmiešanou s vodou môžete pretrieť a preleštiť aj vodovodné batérie v kúpeľni či kuchyni, vaňu, vyčistiť umývadlo alebo obkladačky a zrkadlo. Jej využitie je teda naozaj všestranné a neoceniteľné!