Má vaše dieťa správne usporiadanú izbu?

Má vaše dieťa správne usporiadanú izbu?

Večnou dilemou všetkých rodičov je zariaďovanie detskej izby. Narozdiel od ostatných miestností musí byť totiž schopná meniť sa spolu s rastúcim dieťaťom, ktoré v nej býva. Ako teda na to, aby ste si po pár rokoch nemuseli búchať hlavou o stenu, ktorú potrebujete vybúrať?

Má vaše dieťa správne usporiadanú izbu?
(zdroj: unsplash.com)

Aj posteľ môže byť štýlovým (a praktickým) doplnkom

Na to, aby ste mohli zariadiť detskú izbu, musíte spojiť tri princípy: pekný a pre dieťa atraktívny dizajn, bezpečnosť a funkčnosť. Dieťa sa v izbe musí cítiť pohodlne a vedieť tam nielen písať si úlohy či učiť sa, ale aj oddychovať. Kľúčové je preto vyberanie nábytku a jeho správne usporiadanie. Máloktorá domácnosť poskytuje pre detskú izbu veľkorysé priestorové riešenie, ale aj v malej izbe dokážete vytvoriť potrebný priestor. Stačí, ak napríklad vymeníte klasické masívne postele za tie poschodové. Neznamená to hneď, že budú určené pre dvoch – dnes už nájdete aj poschodovú posteľ, ktorá vytvorí rozkošný domček s možnosťou zahrať sa v jej spodnom priestore, či spojenie postele a písacieho stolíka so stoličkou. Takéto postele sú dizajnovo zaujímavé a deti im určite neodolajú.

Stolík dajte na svetlé miesto

Veďte deti od útleho veku k tomu, aby pri akejkoľvek práci spojenej s písaním či kreslením sedeli za stolom a neničili si chrbticu. Naučia sa tak, ak im na to poskytnete dostatočne kvalitný písací stolík a stoličku k nemu. Či už ho umiestnite pod spomínanú poschodovú posteľ, alebo do voľného priestoru, myslite na to, aby si dieťa pri práci za ním netienilo. Najlepšie je preto umiestniť ho do blízkosti okna. Stolík by určite mal mať zásuvky alebo poličky na odkladanie kníh a písacích potrieb a lampičku. Čo sa týka stoličky, najviac praktické sú tie na kolieskach, na ktorých sa väčšinou dá aj nastaviť výška. Pri sedení za stolíkom by dieťa malo mať nohy v pravom uhle a lakte položené na pracovnej ploche.

Nezabudnite na to najdôležitejšie – hranie sa

Čo by to bola za detská izba bez priestoru na hranie a hračiek? Ideálne je preto do detskej izby umiestniť všetky skrine a úložné priestory do rohov, aby nezavadzali v prípadných pohybových a iných aktivitách. Napríklad rohové skrine zaberú minimum miesta a zmestí sa do nich veľké množstvo vecí. Hračky, dekorácie a iné osobné predmety vášho dieťaťa umiestnite na poličky, ktoré jednoducho pripevnite na steny. Pripevniť tam môžete aj magnetickú tabuľu, mapy, nástenku alebo iné edukačné pomôcky. Ak máte malinké dieťa, zrejme ocení úložné boxy a priestory v podobe domčekov či iných rozprávkových motívov. Do detskej izby sa hodí aj koberec, na ktorom tiež môžu byť pre deti pútavé a obľúbené motívy. Ak máte tú možnosť, zvážte aj pripevnenie hojdačky či rebríka na stenu. Deti totiž milujú nielen aktivity na zemi, ale aj vo vzduchu a týmto im možno splníte ich tajné detské prianie.