Chystáte sa uložiť letné oblečenie na zimný spánok? Tu je pár tipov, ako na to!

Chystáte sa uložiť letné oblečenie na zimný spánok? Tu je pár tipov, ako na to!

Na jeseň každý z nás siaha po teplejšom oblečení. Takáto “skriňová výmena” sa udeje raz do roka, pretože málokto z nás má dostatok miesta na to, aby mal všetko oblečenie naraz uložené vo svojom šatníku. Držte sa našich tipov a zazimovanie letného oblečenia bude pre vás hračkou!

Chystáte sa uložiť letné oblečenie na zimný spánok? Tu je pár tipov, ako na to!
(zdroj: unsplash.com)

Neodkladajte to, čo už nosiť nebudete

Samozrejme, aby sme mohli letné oblečenie odložiť, musíme ho najprv vytriediť spomedzi všetkého, čo v skrini máme. Myslite pritom aj na to, ktoré oblečenie už určite budúcu sezónu nosiť nebudete, aby ste zbytočne neskladovali staré a nenositeľné veci. Neznamená to hneď, že musíte všetko staré vyhodiť. Kúsky, ktoré sú ešte nositeľné, ale z rozličných dôvodov sa vám nepáčia, poprípade vám nesedí ich veľkosť, môžete darovať alebo predať na bazáre nosených vecí. Oblečenie z leta ešte pred odložením vyčistite. Znamená to dôkladné opratie, ale aj následné vysušenie. Nechcete predsa, aby vám oblečenie do ďalšieho leta zatuchlo.

Pred balením organizujte

Druhým krokom k tomu, aby ste ďalšie leto nezačínali hľadaním, čo ste si kde dali, je trochu organizácie. Platí to dvojnásobne v prípade, že máte oblečenia viac, než len jednu krabicu alebo vrece. Takže na jednu kopu sukne, na druhú šaty, na tretiu krátke nohavice, na štvrtú tielka a na piatu plavky. Oblečenie neskladajte klasicky, mohli by na ňom ostať záhyby. Najlepším spôsobom je oblečenie zrolovať. Nielen že je to šetrnejšie k látke, ale ušetríte tak aj viac miesta. Použite vákuové obaly na šatstvo, z ktorých môžete odsať vzduch, zmenšiť ich objem a ušetriť tak ďalší úložný priestor. Okrem váukových obalov sú bezpečné aj plastové boxy s uzáverom. Určite neodporúčame kartónové škatule, ktoré sa rýchlo zničia.

Pozor na škodcov

Častokrát skladujeme veci, ktoré nepotrebujeme, na povale. S oblečením by ste to však robiť nemali. Najlepšie je suché, čisté, tmavé a dobre vetrané miesto. Takže ani pivnica nie je ideálnou voľbou. Využite radšej úložný priestor v posteli alebo v sedacej súprave. Ak máte posteľ na nožičkách, vložte pod nich užšie boxy s uskladneným oblečením. Tie sa dajú tiež vyložiť do vrchných častí veľkých alebo vstavaných skríň. Postarajte sa aj o prevenciu pred moľami a inými škodcami. Môže to byť napríklad jednoduché vrecúško s levanduľou alebo guľôčkami cédrového dreva. Našou poslednou radou je, že takto uskladnené oblečenie skúste počas zimy párkrát skontrolovať. Zamerajte sa hlavne na plesne a škodcov, alebo či sa k nemu nejako nedostala vlhkosť. Problém, ktorý začnete riešiť včas, totiž viac nie je problémom.