Na jeseň každý z nás siaha po teplejšom oblečení. Takáto “skriňová výmena” sa udeje raz do roka, pretože málokto z nás má dostatok miesta na to, aby mal všetko oblečenie naraz uložené vo svojom šatníku. Držte sa našich tipov a zazimovanie letného oblečenia bude pre vás hračkou!
Neodkladajte to, čo už nosiť nebudete
Samozrejme, aby sme mohli letné oblečenie odložiť, musíme ho najprv vytriediť spomedzi všetkého, čo v skrini máme. Myslite pritom aj na to, ktoré oblečenie už určite budúcu sezónu nosiť nebudete, aby ste zbytočne neskladovali staré a nenositeľné veci. Neznamená to hneď, že musíte všetko staré vyhodiť. Kúsky, ktoré sú ešte nositeľné, ale z rozličných dôvodov sa vám nepáčia, poprípade vám nesedí ich veľkosť, môžete darovať alebo predať na bazáre nosených vecí. Oblečenie z leta ešte pred odložením vyčistite. Znamená to dôkladné opratie, ale aj následné vysušenie. Nechcete predsa, aby vám oblečenie do ďalšieho leta zatuchlo.
Pred balením organizujte
Druhým krokom k tomu, aby ste ďalšie leto nezačínali hľadaním, čo ste si kde dali, je trochu organizácie. Platí to dvojnásobne v prípade, že máte oblečenia viac, než len jednu krabicu alebo vrece. Takže na jednu kopu sukne, na druhú šaty, na tretiu krátke nohavice, na štvrtú tielka a na piatu plavky. Oblečenie neskladajte klasicky, mohli by na ňom ostať záhyby. Najlepším spôsobom je oblečenie zrolovať. Nielen že je to šetrnejšie k látke, ale ušetríte tak aj viac miesta. Použite vákuové obaly na šatstvo, z ktorých môžete odsať vzduch, zmenšiť ich objem a ušetriť tak ďalší úložný priestor. Okrem váukových obalov sú bezpečné aj plastové boxy s uzáverom. Určite neodporúčame kartónové škatule, ktoré sa rýchlo zničia.
Pozor na škodcov
Častokrát skladujeme veci, ktoré nepotrebujeme, na povale. S oblečením by ste to však robiť nemali. Najlepšie je suché, čisté, tmavé a dobre vetrané miesto. Takže ani pivnica nie je ideálnou voľbou. Využite radšej úložný priestor v posteli alebo v sedacej súprave. Ak máte posteľ na nožičkách, vložte pod nich užšie boxy s uskladneným oblečením. Tie sa dajú tiež vyložiť do vrchných častí veľkých alebo vstavaných skríň. Postarajte sa aj o prevenciu pred moľami a inými škodcami. Môže to byť napríklad jednoduché vrecúško s levanduľou alebo guľôčkami cédrového dreva. Našou poslednou radou je, že takto uskladnené oblečenie skúste počas zimy párkrát skontrolovať. Zamerajte sa hlavne na plesne a škodcov, alebo či sa k nemu nejako nedostala vlhkosť. Problém, ktorý začnete riešiť včas, totiž viac nie je problémom.