Ako sa zbaviť potravinových molí - tipy a triky, ako vyčistiť kuchyňu od nepozvaných škodcov

Ako sa zbaviť potravinových molí – tipy a triky, ako vyčistiť kuchyňu od nepozvaných škodcov

Každý už občas našiel doma malých návštevníkov, ktorí neplatia nájomné a postupne sa k vám nasťahujú v celých húfoch. Veľmi nepríjemné a zároveň nebezpečné to môže byť, ak sa nanominujú do potravín. Čo teda robiť, ak ste v múke objavili malých chrobáčikov a bojíte sa, že zajtra budú všade?

Ako sa zbaviť potravinových molí - tipy a triky, ako vyčistiť kuchyňu od nepozvaných škodcov
(zdroj: unsplash.com)

Všetko dôkladne skontrolujte

Po objavení potravinových molí (ktoré sú najčastejším kuchynským škodcom) by ste mali okamžite skontrolovať aj všetky ostatné suché potraviny, ktoré v kuchyni máte. Patrí k nim aj suché krmivo pre psy či mačky. Nemusia to vždy byť dospelé jedince – dávajte si pozor aj na larvy, pavučiny či takmer neviditeľné vajíčka. Najčastejšie ich nájdete v múke, obilninách, cestovinách, orechoch a sladkostiach. Kontrolu takýchto potravín urobte aj pred ich kúpením, v prípade, že nakupujete vo veľkom a na dlhšiu dobu. Všetky napadnutí potraviny okamžite odstráňte, aj keby ste našli iba jedného chrobáčika úplne navrchu plnej dózy. Nikdy totiž neviete, či už niekoľko zatiaľ neviditeľných kamarátov nie je aj uprostred.

Nenakupujte veľa a dopredu

Zamoreniu moľami alebo inými škodcami môžete aj predchádzať. V prvom rade tak, že si zaobstaráte vzduchotesné nádoby, do ktorých budete všetky inkriminované potraviny umiestňovať. Nejde o to, že by sa v takejto nádobe mole nedokázali rozmnožiť alebo objaviť, ale vzduchotesnými nádobami zabraňujete ich rozširovaniu na ďalšie miesta. Dobré je aj nenakupovať vo veľkom a vziať z obchodu len veci, ktoré spotrebujete do dvoch až troch mesiacov. Dátumy spotreby sú kľúčové – podľa nich usporiadajte svoju špajzu. Zamyslite sa aj nad tým, či nemôžete niektoré obilniny alebo orechové výrobky skladovať namiesto v špajzi v mrazničke. Nielen že tak zabránite tomu, aby sa ich chytil hmyz, ale udržíte ich aj dlhšie čerstvé.

Skúste tradičné mucholapky

Ak ste už chrobáčiky vo svojej kuchyni našli, malo by nasledovať jej dôkladné vyčistenie. Odstráňte alebo vyčistite vložky políc, povysávajte ich, potom vyčistite aj rohy a spodnú časť, držiaky a v podstate celú konštrukciu. Nezabudnite povysávať aj steny, podlahové lišty, obloženie, podlahu, stropy a dvere, aj vrátane všetkých ich zákutí. Vrecko z vysávača okamžite po takomto vysávaní vyhoďte do vonkajšieho odpadkového koša. Na mole si môžete svojpomocne vytvoriť aj pascu: milujú totiž vôňu rybieho oleja. Zadovážte si lepkavý papier na muchy a naneste naňho kúsok z tohto oleja. Kúpiť si môžete aj hotové pasce v obchode. Funguje to na princípe mucholapiek, takže ak sú u vás mole naozaj premnožené, takýto spôsob ich vykynoženia môže byť naozaj účinný.