Vyzerá vaša kuchyňa lacno? Možno je na vine práve toto!

Vyzerá vaša kuchyňa lacno? Možno je na vine práve toto!

Kuchyňa, alebo srdce domova, nedostala toto označenie len tak pre nič za nič. Premelie sa v nej totiž počas dňa každý člen rodiny. Je niekoľko dizajnových možností, ktoré však z kuchyne môžu urobiť naozaj nevkusné a nepohodlné miesto. O čo ide?

Vyzerá vaša kuchyňa lacno? Možno je na vine práve toto!
(zdroj: unsplash.com)

Detaily rozhodujú

Ak použijete lacné materiály, nečakajte luxusný vzhľad. Hovoríme predovšetkým o laminátových doskách, krehkých skrinkách a podlahe, ktoré svojou nekvalitou prispejú aj k lacnému dojmu. Stavte radšej na masívne drevo, kameň alebo nehrdzavejúcu oceľ. Dajte si pozor na detaily – zlá inštalácia, viditeľné švy, zle zarovnané skrinky, zle nanesená špárovacia hmota,… – to všetko pokazí dojem rýchlejšie, než stihnete povedať “kuchyňa”. Investujte do kvalitných materiálov aj kvalitných montérov. Šetrenie sa v tomto prípade určite nevypláca, pretože ho splatíte nasledovnými opravami a úpravami.

Farby vyberajte premyslene

Zlý dojem môže v kuchyni urobiť aj zlé osvetlenie. Dajte si pozor na to, aby nebolo príliš matné alebo príliš slabé. Dobré osvetlenie má totiž zásadný význam pri vytvorení pocitu tepla. Zároveň spolu s ním vynikne aj dizajn. Nesprávne zvolená farebná paleta tiež pokazí dojem. Ak farby na steny a na nábytok nahádžete krížom-krážom podľa momentálnej nálady alebo najlacnejších možností, môže sa stať, že sa vo svojej kuchyni budete cítiť tak trochu chaoticky. Nejde len o estetický dojem. Ak vaša kuchyňa nespĺňa vaše požiadavky, nikdy sa v nej nebudete cítiť dobre. Máte v nej dostatok funkčného priestoru? Neefektívne usporiadanie, nedostatočný úložný priestor, spotrebiče, ktoré sa nehodia – to všetko ho ničí a zároveň vám dodáva pocit zbytočného zapratania vecami, ktoré nevyužívate.

Čistota dokáže viac, ako to najdrahšie zariadenie

Dojem kazia staré spotrebiče, to je jasné. Nielen že sú neekologické a neúsporné, ale zastaralý dizajn narúša aj vizuálnu stránku vašej kuchyne. Naopak, moderné a dizajnové spotrebiče ju môžu pozdvihnúť. No a v neposlednom rade rozhoduje o dobrom dojme aj poriadok, to nie je určite pre nikoho žiadna novinka. Škvrny, špina, opotrebenie – to všetko berie kuchyni lesk v každom slova zmysle. Myslite preto už vopred na skladovanie a organizáciu kuchyne, aby ste ju mohli jednoducho udržiavať čistú a aby každé upratovanie nebolo utrpením. Čistý a atraktívny vzhľad miestnosti dokáže vytvoriť ten najlepší dojem aj v malých, či menej zariadených kuchyniach.